Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adımlarımız Yeri Göğü Sarsıyor, İhtilalimiz Büyüyor...

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sosyalizm

+4
gözde01
devrim_berfin
taylandenizsinan
TekYolDevrim
8 posters
YazarMesaj
TekYolDevrim
Bitanecik Admin
Bitanecik Admin
TekYolDevrim

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeCuma Nis. 18, 2008 8:57 pm

Sosyalizm veya halkçılık, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan bir düşünce sistemidir. Bununla birlikte, sosyalizmin fiili anlamı uygulamada zaman içinde değişmiştir. Siyasi bir terim olması nedeniyle, sınıfsız bir toplumun oluşturulması amacıyla, devrim ya da toplumsal evrimle örgütlü bir emekçi sınıf kurulmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Sosyalizm, kökenlerini sanayileşme dönemindeki aydınlanma düşüncesinde dile getirilen siyasal ve sosyal eşitlik isteğinden almıştır. Giderek artan bir şekilde modern demokrasilerde de sosyal reformlar üzerine yoğunlaşılmaya başlanmıştır. Sosyalizm ve sosyalist terimi, bir dizi ideolojiye, bir ekonomik sisteme, varolmuş yahut varolan bir devlete işaret edebilir..

Marksist teoride sosyalizm, kapitalizmin yerini alacak ve daha sonra sosyalist yapı kendiliğinden söneceğinden komünizme dönüşecek bir topluma işaret eder. Marksizm komünizmin teorik ve felsefi zemini, komünizm sosyalizmin ardılı olarak gelişecek toplumsal sistemdir.

Terimin ilk kullanılışı 19. yüzyılın başına kadar gider. İlk kez 1827’de İngilizcede, özgönderimsel olarak, Robert Owen’ın takipçilerini adlandırmak için kullanılmıştır. Fransa’da, yine özgönderimsel olarak, 1832 yılında l’Encyclopédie nouvelle’deki Saint-Simon, ardından Pierre Leroux ve J. Regnaud’un fikirlerinin takipçisi olanlar için kullanılmıştır. Kelimenin kullanımı hızlı bir biçimde yayıldı ve değişik zamanlarda ve yerlerde değişik şekillerde kullanıldı. Farklı kişiler ve gruplar kendilerini sosyalist ve sosyalist karşıtı olarak tanımladılar. Sosyalist gruplar arasında büyük farklılıklar olmakla birlikte, neredeyse hepsi, toplumun seçkin bir azınlığına hizmet etmektense halk çoğunluğuna hizmet eden bir iktisat bilimiyle birlikte, dayanışma prensiplerine göre işleyip, eşitlikçi toplumu savunarak, sanayi ve tarım işçileriyle birlikte mücadele eden, 19. ve 20. yüzyıla dayanan bir ortak tarihle bağlandıklarını kabul edeceklerdir.

Daha Detaylı Bilgi İçin : http://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyalizm
taylandenizsinan
Gözdemiz
Gözdemiz
taylandenizsinan

Kadın Mesaj Sayısı : 124
Meslek : öğrenci
Lakap : AVNOŞ

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeC.tesi Nis. 19, 2008 2:45 pm

paylaşım için teşekkürler ;)bilgiler için zzaten sosyalistim diyen kişiler biliyordur :Dben kendime sosyalistim demediğim için okudum ;)o kadar kolay değil çünkü sosyalist olmak pirat
devrim_berfin
Gözdemiz
Gözdemiz
devrim_berfin

Kadın Mesaj Sayısı : 66

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Nis. 23, 2008 2:05 pm

Paylaşım için teşekkürler. Sosyalizm kabaca toplumculuk demek. Yani toplumdan yana olan kişilerin benimsediği bir görüş. Ben de bu görüşün sempatizanıyım.Ayrıca bu görüş eşitlik ilkesini de savunuyor.
gözde01
Bize Alışmış
Bize Alışmış
gözde01

Kadın Mesaj Sayısı : 20

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Nis. 23, 2008 2:11 pm

Bunları çok iyi biliyorum ben sosyalistim ama batı sosyalisti değil
türk sosyalisti... Exclamation
devrimci_nazlı
Gözdemiz
Gözdemiz
devrimci_nazlı

Kadın Mesaj Sayısı : 108

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Nis. 23, 2008 2:28 pm

bende bir türk sosyalistiyim paylaşım için teşekkür ederim bilgilerimi tazelemiş oldum Very Happy
ReVoLuTiOniST
Bize Alışmış
Bize Alışmış
ReVoLuTiOniST

Erkek Mesaj Sayısı : 29

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Mayıs 14, 2008 5:47 pm

Tamamını okudum , sağol Tibet Smile
Ernesto
Bitanemiz
Bitanemiz
Ernesto

Erkek Mesaj Sayısı : 201

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Mayıs 14, 2008 6:25 pm

Bende bir Sosyalistim ama Türk yada Kürt yada Laz,Çerkez,Arap ya da Doğu-Batı Sosyalisti degilim.Ben Enternasyonal bir Sosyalistim.Zaten Sosyalist olmak aynı zamanda Enternasyonal olmaktır.Tüm halkları kucaklamaktır,dili,dini,rengi ne olursa olsun hep beraber kardeşçe yaşamı,sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyayı savunmaktır ve bunun da ötesine geçip bu teoriyi pratiğe dökme mücadelesi vermektir ! Tabii ki herşeyden önce de Türkiyemizde Sosyalist Devrimi yaptıktan sonra,güzelim memleketimizi yaşanacak bir ülke yaptıktan sonra diğer ulusların İşçi Sınıfına destek vermektir her anlamda.Sosyalist olmak bunları gerektirir...
gözde01
Bize Alışmış
Bize Alışmış
gözde01

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Mayıs 14, 2008 7:29 pm

ERNESTO:
Türkiyemizde Sosyalist Devrimi yaptıktan sonra,güzelim memleketimizi yaşanacak bir ülke yaptıktan sonra diğer uluslaraın İşçi Sınıfına destek vermektir,her anlamda.Sosyalist olmak bunları gerektirir...

diyorum ki bende bunu kastettim...
Ernesto
Bitanemiz
Bitanemiz
Ernesto

Erkek Mesaj Sayısı : 201

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Mayıs 14, 2008 9:20 pm

Diyorumki bende aksini sölemedim zaten =)
gözde01
Bize Alışmış
Bize Alışmış
gözde01

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimePerş. Mayıs 15, 2008 8:41 pm

o zman anlaştık:D
Devrmici_Deniz
Moderatör
Moderatör
Devrmici_Deniz

Kadın Mesaj Sayısı : 426
Meslek : Devrimci Öğrenci

Sosyalizm Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm   Sosyalizm Icon_minitimeSalı Haz. 10, 2008 7:19 pm

Very Happy

Sosyalizm
1 sayfadaki 1 sayfası