Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adımlarımız Yeri Göğü Sarsıyor, İhtilalimiz Büyüyor...

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Erdal Eren

+7
(*GÖRKEM*)
devrimci_nazlı
devrim_berfin
ruzgar-
taylandenizsinan
TekYolDevrim
sln13
11 posters
YazarMesaj
sln13
Admin
Admin
sln13

Kadın Mesaj Sayısı : 292

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 20, 2008 12:27 am

Erdal Eren, 12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü iddiasıyla tutuklanmış ve 13 Aralık 1980 tarihinde asılarak idam edilmiş olan TDKP üyesidir.18 yaşını doldurmayanlar reşit sayılmadığından, dönemin hükümeti yaşını büyüterek idam edilmesine karar verdi.

Erdal ErenODTÜ'lü Sinan Suner’in 1980’de öldürülmesini protesto etmek için düzenlenen gösteride Erdal Eren de göstericiler arasındaydı. Göstericiler ve kolluk güçleri arasında çıkan arbedede er Zekeriya Önge yaşamını yitirdi; Erdal Eren’le birlikte 24 kişi gözaltına alındı. Eren, Zekeriya Önge’yi öldürmek suçundan tutuklandı. 2 Şubat’ta gözaltına alınan Erdal Eren, hızlı bir yargılama sürecinin ardından, 19 Mart 1980’de (gözaltına alındıktan 46 gün sonra) idama mahkum edildi. Erdal Eren'in henüz 16 yaşında olması, avukatlarının sundukları deliller ve tanıkların ifadeleri kararın uygulanmasını engelleyemedi.

Avukat Nihat Toktay'ın adli sürece dair iddiaları Dava sürecinde olay yerinde keşif yapılmadığını, Erdal’ın yaşının belirlenmesi için kemik incelemesi istediklerini ancak yerine getirilmediğini belirten Nihat Toktay; ayrıca Erdal Eren’le birlikte olay yerinde tutuklanan 24 sanığın da tanık olarak dinlenmediğini, ölen askerin üzerinden çıkan elbiselerin Adli Tıp’a gönderilmediğini de söyledi.

Toktay, 'Kurşunun mesafesine ilişkin bir inceleme yapılmadı ve yakın mesafe atışlarında meydana gelen etteki yanığa açıklama getirilmedi, olay yerinde kullanıldığı iddia edilen silahlar ile askerlerin silahlarının balistik incelemesi yapılmadı, tanık olarak dinlenen askerlerin ifadeleri arasındaki çelişkiler giderilmedi.' dedi. Toktay, Erdal’ın üzerinde bulunduğu 3,5 metrelik yükseklik ile Önge’yi öldüren kurşunun giriş açısı ve yönünün çeliştiğini belirterek, otopsinin Oktay Çetinsoy isimli bir stajyere yaptırıldığını ancak bu isimde birinin varlığını tespit edemediklerini söyledi.
https://soldevrim.yetkin-forum.com
TekYolDevrim
Bitanecik Admin
Bitanecik Admin
TekYolDevrim

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 20, 2008 1:30 am

Paylasım için teşekkürler 78 Kuşağının Önemli İsimlerinden Birisi...
taylandenizsinan
Gözdemiz
Gözdemiz
taylandenizsinan

Kadın Mesaj Sayısı : 124
Meslek : öğrenci
Lakap : AVNOŞ

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 20, 2008 1:18 pm

Paylaşım için teşekkürler 78 kuşagını unutulmaz bir isimlerinde ve sadece yaşı bir gecede büyütup astıları çocukğu 18 yaşında yaptılar asdılar!!!
Misafir
Misafir

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimeC.tesi Nis. 26, 2008 3:21 pm

Erdal Eren Erdal-eren-2Erdal Eren Erdal1rd8pl5
Misafir
Misafir

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimeC.tesi Nis. 26, 2008 3:29 pm

Erdal Eren Erdal-10Erdal Eren Erdal1qz7
ruzgar-
Yardımcı Admin
Yardımcı Admin
ruzgar-

Kadın Mesaj Sayısı : 359

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimeC.tesi Nis. 26, 2008 6:55 pm

Paylaşım için teşekkürler. Yaşını bir gecede büyütüp ipe gönderdiler Erdal Eren'i. 78 kuşağının unutulmaz isimlerindendir.
devrim_berfin
Gözdemiz
Gözdemiz
devrim_berfin

Kadın Mesaj Sayısı : 66

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 27, 2008 11:32 am

işte son mektubu

Sevgili annem, babam ve kardeşlerim;

Sizlere bugüne kadar pek sağlıklı mektup yazamadım. Ayrıca konuşma olanağımız ve görüşmemizde olmadı. Zaten dışarıdayken de birbirimizi anlayacak şekilde konuşamadık.(Bu konuda sizlere karşı büyük oranda hatalı davrandım. Ancak bunu size karşı saygı duymadığım, bu nedenle böyle davrandığım şeklinde yorumlamamanızı dilerim) Bu nedenle sizlere anlatacağım, konuşacağım çok şey var.

Ancak olanak yok. Düşüncelerimi bu mektupla anlatmaya çalışacağım. Şu anda ne durumda olacağınızı tahmin ediyorum. Ama çok açıklıkla söylüyorum ki benim moralim çok iyi ve ölümden de korkum yok. Çok büyük bir ihtimalle bu işin ölümle sonuçlanacağını çok iyi biliyorum. Buna rağmen korkuya, yılgınlığa, karamsarlığa kapılmıyorum ve devrimci olduğum, mücadeleye katıldığım için onur duyuyorum. Böyle düşünmem, böyle davranmam,halka ve devrime olan inancımdan gelmektedir. Ölümden korkmadığımı söylemem, yaşamak istemediğim, yaşamaktan bıktığım şeklinde anlaşılmamalı. Elbette ki hayatta olmayı ve mücadele etmeyi arzularım. Ancak karşıma ölüm çıkmışsa, bundan korkmamam, cesaretle karşılamam gerekir. Biliyorsunuz ki bu ceza işlediğim iddia edilen suçtan verilmedi. Asıl amaçlanan böyle bir olayla gözdağı vermek ve mücadeleyi engellemek hedefine dayalıdır. Bu nedenle sizinde bildiğiniz gibi, kendi hukuk kurallarını çiğneyerek bu cezayı verdiler.

Cezaevinde yapılan (Neler olduğunu ayrıntılı bir biçimde öğrenirsiniz sanırım) insanlık dışı zulüm altında inletildik. O kadar aşağılık, o kadar canice şeyler gördüm ki, bugünlerde yaşamak bir işkence haline geldi. İşte bu durumda Ölü korkulacak bir şey değil, şiddetle arzulanan bir olay, bir kurtuluş haline geldi. Böyle bir durumda insanın intihar ederek yaşamına son vermesi işten bile değildir. Ancak ben bu durumda irademi kullanarak, ne pahasına olursa olsun yaşamımı sürdürdüm. Hem de ileride bir gün öldürüleceğimi bile bile. Sizlere bunları anlatmamın nedeni yaşamaktan bıktığım yada meselenin önemini, ciddiyetini kavramadığım gibi yanlış bir düşünceye kapılmamanız içindir. Bütün bu yapılanlar,başımdan geçenler, kinimi binlerce kez daha arttırdı ve mücadele azmimi körükledi. Halka ve devrime olan inancımı yok edemedi. Mücadeleyi sonuna kadar, en iyi bir şekilde yürütmek ve yükseltmekten başka amacım yoktur.

Mesele benim açımdan kısaca böyle. Ancak sizin açınızdan daha farklı, daha zor olduğunu biliyorum.

Anne, baba ve evlat arasındaki sevgi çok güçlüdür, kolay kolay kaybolmaz. Ve evlat acısının da sizin için ne derece etkili olacağını biliyorum. Ama ne kadar zor da olsa bu tür duygusal yönleri bir kenara bırakmanızı istiyorum. Şunu bilmenizi ve kabul etmenizi isterim ki, sizin binlerce evladınız var. Bunlardan daha niceleri katledilecek, yaşamlarını yitirecek, ama yok olmayacaklar. Mücadele devam edecek ve onlar mücadele alanlarında yaşayacaklar.

Sizlerden istediğim bunu böyle bilmeniz, daha iyi kavramaya çaba göstermenizdir. Zavallı ve çaresiz biriymiş gibi ardımdan ağlamanız beni yaralar. Bu konuda ne kadar güçlü, ne kadar cesur olursanız, beni o kadar mutlu edersiniz.

Hepinize özgür ve mutlu yaşam dilerim.

Devrimci selamlar
Oğlunuz Erdal
TekYolDevrim
Bitanecik Admin
Bitanecik Admin
TekYolDevrim

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 27, 2008 11:39 am

Erdal Eren Erdaleren2gu8
devrimci_nazlı
Gözdemiz
Gözdemiz
devrimci_nazlı

Kadın Mesaj Sayısı : 108

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 27, 2008 12:22 pm

'Kimsesizler mazarlığına gömmek istediler'
Kardeşinin bir buçuk aylık bir sürede yargılandığını ve idama mahkûm edildiğini hatırlatan Eren, o dönemde avukatlarının sunduğu hiçbir delilin mahkeme tarafından dikkate alınmadığını da söyledi. Eren şunları belirtti: "Bir buçuk aylık bir sürede yargılama yapıldı. Sanıyorum üç duruşamada cezası kesildi. Davası iki defa Yargıtay'da bozuldu. Ancak Yargıtay Dava İdareler Kurulu idamı onaylandı. İnfaz edildi. Yaşı 18'den küçüktü. Gerçek yaşını bile öğrenmek istemediler. O dönemde kurbanlar aranıyordu. İnfaz olduğunu radyodan öğrenebildik. Erdal'ı kimsesizler mezarına gömmek istemişlerdi. Erdal'ın yargılanmasının hukuki hiçbir yönü yoktu. Devletin bizden bir özür dilemesini isterdim. Ama tersine yıllarca Erdal'ın ailesi olduğumuz için sakıncalı olarak görüldük. Gizli gizli takip edildik. Geçenlerde Dışişlerine bir iş yapacaktık. Bana izin verilmedi. Çünkü incelemede Erdal'ın ağabeyi olduğumu öğrendiler. Yani ben hâlâ 27 yıl sonra bile bazı engellerle karşılaşıyorum."
devrimci_nazlı
Gözdemiz
Gözdemiz
devrimci_nazlı

Kadın Mesaj Sayısı : 108

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 27, 2008 12:25 pm

Toplumsal etkiler
* Şarkıcı Sezen Aksu, gazetede Erdal Eren'in son resmini görmüş ve olaydan etkilenerek Son Bakış adlı parçanın güftesini Aysel Gürel'le birlikte yazmıştır. Parça Onno Tunç tarafından bestelenmiştir.
* Şarkıcı Teoman'ın Renkli Rüyalar Oteli adlı albümündeki İki Çocuk parçasında Erdal Eren'in ismi geçmektedir.
* Rock grubu Mor ve Ötesi'nin Darbe isimli şarkısında Erdal Eren'in ismi geçmektedir
* Müzik Grubu Grup Yorum'un "Büyü" adlı şarkısı Erdal Eren için yazılmıştır.
* Rap sanatçısı Saian'ın Suç şarkısında Erdal Eren'in adı geçmektedir. "Çocuk astı cunta 13 Aralık 1980 Darbeden akan en masum kan ERDAL EREN!"
(*GÖRKEM*)
Bize Alışmış
Bize Alışmış
(*GÖRKEM*)

Kadın Mesaj Sayısı : 31

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePaz Nis. 27, 2008 10:20 pm

paylaşımlarınız için teşekkürler arkadaşlar...
tuche
Gözdemiz
Gözdemiz
tuche

Kadın Mesaj Sayısı : 84
Meslek : öğrenci

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePtsi Mayıs 19, 2008 10:59 am

Erdal Eren’i idama götüren yargılama süreci 2 Şubat 1980′de yakalanmasıyla başladı. 30 Ocak 1980′de ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in Bakan koruması tarafından öldürülmesinin ardından 2 Şubat’ta düzenlenen gösteride çatışma çıktı. Çatışma sırasında er Zekeriya Önge öldü.Erdal Eren ile birlikte 24 kişi gözaltına alındı.Erdal Eren adeta “jet hızıyla” yargılandı ve 19 Mart 1980′de idama mahkum oldu.
Öncelikle, Erdal Eren idam edildiğinde henüz 17 yaşındaydı. Dava boyunca suçsuz olduğunu söyleyip durdu. Öldürülen asker sırtından vurulmuştu, erdal eren önden ateş ettiğini söylüyordu. erdal eren’in tabancası ile askeri öldüren merminin balistik incelemesi yapılmamıştı…

Dava üzerinde daha bir çok soru işareti vardı. Ama karar verilmişti. 12 Aralık 1980 günü Kenan Evren başkanlığında toplanan Konsey, Erdal Eren’in idam kararını birkaç dakikada aldı. Zabıtlara, idam kararıyla ilgili Kenan Evren’in bir cümlesi yazıldı: “Kabul edilmiştir. Allah taksiratını affetsin.”

Erdal Eren, 13 Aralık 1980 günü Ankara Merkez Cezaevi’nde idam edildi. İlk idam edilen devrimci Necdet Adalı idi. 7 Ekim 1980′de idam edilen Adalı’nın ardından, 25 Ekim 1980′de Serdar Soyergin idam edildi. 13 Aralık’ta idam edilen erdal eren’den sonra da idamlar devam etti. 1980 ile 1984 yılları arasında tam 50 kişi idam edildi. İdam kararını verenlerden Kenan Evren, yıllar sonra bile kararlarından pişmanlık duymadığını gururla anlatıp durdu kameralara…

Sezen Aksu son bakış’ı ,Teoman iki çocuk’u ,Mor ve ötesi’de darbeyi yazmış Erdal Eren için ;

Sezen Aksu’nun gözleri bir gün gazetede yayımlanan Erdal Eren fotoğrafına takılır… Öylesine masum, öylesine ölümden uzak, öylesine genç ki… Bir de hikayesini okur. Ama onu asıl vuran o son bakış fotoğrafıdır(fotografı ise çeken Gazeteci Savaş Ay)… Sözleri Aysel Gürel’le yazılır. Ve Onno Tunç’la birlikte bestelenip hayata karışır, bir ağıt gibi söylenir… Her şey açıktır!

Bir an duruşu gibi
Ömrün gidişi gibi
Veda ederken aşk ateşi gibi söner
iç çekişler
Amman amman yandım aman
Acı yüzler kurşun gibi izler
Son bakıştaki o gözler kaldı
aklımızda

Teoman, şarkıda bahsedilen iki kişinin de akrabası olduğunu söyledi.
Teoman’ın geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan ‘Renkli Rüyalar Oteli’ adlı albümünde yer alan ‘İki Çocuk’ adlı şarkı, duygusal sözleriyle albümün en konuşulan şarkısı olmayı başardı. Teoman , Erdal Eren ve Zekeriya Önge’nin akrabası olduğunu açıkladı. Şarkıda; 1980 yılında bir korsan gösteri sırasında tam kalbine isabet eden bir kurşunla öldürülen 20 yaşındaki inzibat eri Zekeriya Önge ile onu vurduğu gerekçesiyle idam edilen 17 yaşındaki Erdal Eren’i ve onların anneleri anlatılıyor.

iki çocuk
el sallamıştı annesine bayram izni dönüşünde
hissetmiş miydi oğlunu kurşun kalbi deldiğinde

kan revan içinde yanyana aynı köPage Rankingüde
annelerinin rüyalarında öldükleri yaşlarıyla
ateşi harlı delikanlılar
ne şehit ne kahramanlar
düşmansız bir savaşta
düştüler kalkmayacaklar

emin değildi kendi bile dokunmuş muydu tetiğine
kesin olan tek şeyse en yakın mahkumdu ipe

kalpte kurşun ilmek boyunda iki çocuk ölüm karşısında
hep çocuk kalacaklar büyümeden birer tabutta
ama yaşıyorlar, gülüyorlar annelerinin rüyalarında

ve son olarak Mor ve ötesi’nin Darbe şarkısının sözleri…

evreni gördüm
sıkı olaydı
binlerce insan
ölürken “netekim”
bir şey yapmazdı
sadece bakardı
bu kadar kaos
bize fazlaydı ki

bir darbe
geldi başıma
bir darbe

erdal’ı gördüm
darağacında
onaltı yaşında
ölürken “netekim”
bir şey yapmazdı
sadece bakardı
sonrası serbest
sonrası pazar

bir darbe
geldi başıma
bir darbe
ben gitmeden
divan-ı harbe
sen gitmeden
bir darbe

sakla kendini
sağlam bir rövanş için

asmayalım da besleyelim mi?
———————————————————————————————–

bunca olan olaydan ,acılardan sonra 12eylül darbesi veya diğer darbelerin neye hizmet ettiği ,kimlere çalıştığı ,neleri körüklediği ve bunları görüp olan bitene müdahele eden ,etmek isteyenlerin ne denli haklı olduğu ortada değilmi?
12 eylül sonrası terörlemi boğuşmuyoruz , enflasyonlamı boğuşmuyoruz ,ülkemizin apolitikleştirilmesinimi yada eğitimsizliği ,işsizliği , kafatasçılığımı yaşamıyoruz .. hepsi ama hepsi irticada bunlara dahil 12 eylül sonra güçlenen ,hortlayan ,yada hortlatılan sorunlar değilmi?
dejavu__dt
Test-Mod
Test-Mod
dejavu__dt

Kadın Mesaj Sayısı : 261

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePtsi Mayıs 19, 2008 12:09 pm

Paylaşım için teşekkürler. Nasılda kıydılar bu tertemiz yüreklere!İster 17 ister 27 kıyılan bir can.Sanmasınlar ki öldüler onlarla birlikte binlercesi dirildiler. Hepsinin hesabı gün gelicek sorulacak!!
-DEVRİMCİ-
Moderatör
Moderatör
-DEVRİMCİ-

Kadın Mesaj Sayısı : 541

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 7:04 pm

paylaşım için sağolun yoldaşlar benim bildiğime göre erdal eren şarkıcı teomanın akrabasıymış.
Devrmici_Deniz
Moderatör
Moderatör
Devrmici_Deniz

Kadın Mesaj Sayısı : 426
Meslek : Devrimci Öğrenci

Erdal Eren Empty
MesajKonu: Geri: Erdal Eren   Erdal Eren Icon_minitimeCuma Haz. 06, 2008 12:38 pm

Türkiye'deki caniliğin en büyük örneklerinden biri...

Erdal Eren
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Erdal Eren e