Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adımlarımız Yeri Göğü Sarsıyor, İhtilalimiz Büyüyor...

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı?

5 posters
YazarMesaj
devrim_berfin
Gözdemiz
Gözdemiz
devrim_berfin

Kadın Mesaj Sayısı : 66

68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı? Empty
MesajKonu: 68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı?   68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı? Icon_minitimePaz Mayıs 18, 2008 1:52 pm

Ertuğrul Kürkçü (Eski Dev-Genç başkanı)
1968 de Türkiye bütün küreyle birlikte 100 yılın son devrimci dalgasının içinden geçiyordu.Yalnızca üniversite gençliği değil, eş zamanlı olarak fabrika işçileri, işsizler,topraksız ve üretici köylüler de kendi hakları için ayaktaydı.
Halkın belli kesimleri, özellikle üreticiler ve aydınlar devrimci harekete ilgiyle bakıyordu. Ama işçiler ve köylüler için devrimcilik henüz tanışmadıkları bir toplumsal politik pratik olduğundan bu yeni davranışı anlamaya çalışıyorlardı. Toprak ve fabrika işgallerinde, gecekondu direnişlerinde, üretici mitinglerinde aktif olarak yer alan devrimci öğrencilerin en yakın dostlarıydı. Üniversite, sendikaların ve köylülerin uğrak yerleri arasınsaydı.
...
Benim aklımdan çıkmayan olaylardan biri, öğrenciyken çalıştığım Ankara Belediyesi Nazım Plan Bürosu için Ankara da ücra gecekondu semtlerinden birinde anket yaparken yoksul mu yoksul bir yaşlı kadınla aramda geçen diyalog. Kadın benim ne iş yaptığımı sorunca 'öğrenciyim, bu işte geçici olarak çalışıyorum' dedim.'Boykot yapıyon mu?' diye sordu 'yapıyorum' deyince, 'yapın yapın, başlarına yıkın dünyayı' dedi bana.
O zaman mesajımızı duymayan kimse kalmadığına, artık yoksul halkı kazandığımıza kalben inanmış, çok heyecanlanmıştım. Ama 40 yıl sonra öyle görünüyor ki daha yapacak işimiz çok!

Milliyet Pazar gazetesinden alıntıdır
devrimci_nazlı
Gözdemiz
Gözdemiz
devrimci_nazlı

Kadın Mesaj Sayısı : 108

MesajKonu: Geri: 68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı?   68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı? Icon_minitimePerş. Mayıs 22, 2008 4:54 pm

paylaşım için teşekkürler
gazetedede okumuştum burda tekrar tekrar okudum çok güzel bir yazı
adalı
Test-Mod
Test-Mod
adalı

Kadın Mesaj Sayısı : 325

MesajKonu: Geri: 68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı?   68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı? Icon_minitimePerş. Mayıs 22, 2008 5:12 pm

Pek sevmesem de doğru demiş.
taylandenizsinan
Gözdemiz
Gözdemiz
taylandenizsinan

Kadın Mesaj Sayısı : 124
Meslek : öğrenci
Lakap : AVNOŞ

MesajKonu: Geri: 68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı?   68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı? Icon_minitimeC.tesi Mayıs 24, 2008 10:12 pm

Bugün bu konuda konuştuk bır 68li ile.O bizlerden çok mutlu.68 kuşağı çok güzeldi o yıllar falan dedi ama şu andakı gençlik de bizlerin izinden gelecek dedi umarım dediği gibi olur....
bu arada Paylaşım için teşekkürler;)
Devrmici_Deniz
Moderatör
Moderatör
Devrmici_Deniz

Kadın Mesaj Sayısı : 426
Meslek : Devrimci Öğrenci

MesajKonu: Geri: 68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı?   68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı? Icon_minitimeSalı Haz. 03, 2008 11:20 am

Umarım...

68 yıllarında Türkiyedeki Öğrenci hareketleri nasıldı?
1 sayfadaki 1 sayfası