Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adımlarımız Yeri Göğü Sarsıyor, İhtilalimiz Büyüyor...

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.

+4
devrimci_nazlı
devrim_berfin
adalı
-DEVRİMCİ-
8 posters
YazarMesaj
-DEVRİMCİ-
Moderatör
Moderatör
-DEVRİMCİ-

Kadın Mesaj Sayısı : 541

Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Empty
MesajKonu: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimeCuma Mayıs 02, 2008 9:49 pm

Deniz Gezmiş’e idamda işkence etmişler...

Bugün 87 yaşında olan, 5 yıldır kanser ve astım tedavisi gören, bir dönemin tanığı Avukat Halit Çelenk, Ankara Bahçelievler’deki evinin kapılarını AKŞAM’a açtı. 68 kuşağının önderleri, yasak, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın, 6 Mayıs 1972 sabahı Ankara Ulucanlar Cezaevi’nin avlusunda darağacına gidişlerine avukat Mükerrem Erdoğan’la birlikte tanıklık eden Çelenk, “İdam Gecesi Anıları” adlı kitabında dahi söz etmediği önemli bir olayı AKŞAM’a anlattı. Çelenk’in “Bir türlü gözümün önünden gitmiyor” dediği saatler şöyle:

YUSUF PERNCEREDEN İZLEDİ...

Ulucanlar Cezaevi’nin avlusunda kurulan darağacı, başgardiyanın odasının penceresinden net bir şekilde görülüyordu. Biz cezaevine geldiğimizde Deniz bu odaya alınmıştı ve pencerenin tam karşısındaki koltukta oturuyordu. Deniz’in biraz sonra can vereceği darağacı, tam karşısında duruyordu. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Deniz’i darağacına çıkardılar. İnfaz sürerken, odaya Yusuf’u getirdikler. Yusuf, pencereden Deniz’in son nefesini verişini izledi. Yusuf infaz edilirken de, Hüseyin’i odaya getirdiler ve o da, Yusuf’un infazını saniye saniye gördü. Bunu kitabımda bile yazmadım, sadece Yusuf Aslan’ın, “Duydum Deniz’in sesini” sözlerine yer verdim. Biraz sonra aynı darağacında ölecek birine, arkadaşının infazını seyrettirmekten daha ağır bir işkence olabilir mi?

25 DAKİKA CAN ÇEKİŞTİ...

İnfaz kesinleşince darağacında can vermenin ne kadar süreceğini düşündüm. Hukuk Fakültesi’nde okuduğumuz “Adli Tıp” kitabında, asılarak ölümün birkaç dakika içinde gerçekleşeceği yazıyordu. Deniz’in infazını unutamıyorum. Deniz’in can vermesi tam 25 dakika sürdü. 87 yıllık yaşamda geçirdiğim en kötü zaman dilimi olan o dakikalardaki çaresizliğimi anlatamam. Avukat arkadaşım Mükerrem Erdoğan’la birlikte cezaevi doktoru ile tartışmaya başladık. Bunu fark eden cellat yanımıza yaklaştı ve “Deniz çok ağır olduğu için ip kopmasın diye çift ilmik kullandım. İnfaz çift ilmik kullandığım için uzadı” dedi. Birkaç dakika içinde sona erecek olan infazın, çift ilmik atılarak 25 dakika sürmesinin adı da, “işkencedir”. Cellatın açıklamasından sonra duruma itiraz edince, Yusuf ve Hüseyin’in infazlarında tek ilmik kullanıldı.

87 YILIMIN EN ZOR ANI...
Halit Çelenk idam gecesini “87 yıllık yaşamda geçirdiğim en kötü zaman dilimi olan o dakikalardaki çaresizliğimi sizlere anlatamam” sözleriyle ifade etti. Çelenk idamın üzerinden 35 yıl geçmesine karşın o geceyi dair her şeyi çok net hatırlıyor.

MAHKEME BAŞKANI SİGARA İÇTİ...

Denizlerin idamı sırasında gözümün önünden gitmeyen bir başka sahne ise, idam cezasını veren mahkemenin başkanı Ali Elverdi’nin, bir ağaca dayanarak sigara içmesidir. Deniz, Yusuf ve Hüseyin darağacına doğru yürürlerken Elverdi, sigarasını tüttürüp havaya üflüyordu. Ben bu davranışı da, bir işkence olarak tanımlıyorum. Çünkü o sigara acı değil, bir keyif sigarasıydı.

DENİZ’İN AYAKLARI MASAYA DEĞDİ...

Deniz, sehpaya çıkarıldıktan sonra ayaklarının altındaki tabureyi kendisi tekmeledi. Tabure masanın üzerinde bir süre döndükten sonra düştü. Ancak Deniz boşlukta asılı kalmadı. Çünkü boyu uzun olduğu için ayakları masaya değiyordu. Bu durumu gören Savcı Yardımcısı Veysi Sami, cellatı uyararak, “masayı çek, masayı çek” diye bağırdı. Bu süre içinde Deniz’in bilinci büyük bir ihtimalle yerindeydi. Darağacındaki kişinin o saniyelerde neler yaşadığını düşünebiliyor musunuz? Deniz’in boyunun uzun olduğunu bile bile, ayaklarının değeceği bir masa konulması, “işkence”den başka hangi sözle açıklanabilir?
adalı
Test-Mod
Test-Mod
adalı

Kadın Mesaj Sayısı : 325

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimePtsi Mayıs 05, 2008 3:54 am

Açıklanamaz.Bu resmen zulümdür.Kimbilir Deniz neler çekmiştir!Ama bir gün bunların hesabı sorulacak...............
devrim_berfin
Gözdemiz
Gözdemiz
devrim_berfin

Kadın Mesaj Sayısı : 66

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimeSalı Mayıs 06, 2008 5:01 pm

Bundan beter işkence mi olur? Denizime neler yapmış namert faşistler.o ali elverdi yi bi elime geçiriyim varya........................ anladı o onu................
devrimci_nazlı
Gözdemiz
Gözdemiz
devrimci_nazlı

Kadın Mesaj Sayısı : 108

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimeÇarş. Mayıs 14, 2008 9:01 pm

aynen yoldaşlar...
taylandenizsinan
Gözdemiz
Gözdemiz
taylandenizsinan

Kadın Mesaj Sayısı : 124
Meslek : öğrenci
Lakap : AVNOŞ

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimePerş. Mayıs 15, 2008 2:25 pm

o ilmiği bile bile 2 ilmik yapmadılarsa hayvanlar ya nasıl kıymışlar o canlara onları asan insan değil hayvan olamaz diyeceğim onlara ayıp pisliklerdi ancak onlar.hala böyle pislikler var en başta DENİZLERİ asan ve pişman olmayan BAKİ TUĞ!!
dejavu__dt
Test-Mod
Test-Mod
dejavu__dt

Kadın Mesaj Sayısı : 261

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimePerş. Mayıs 15, 2008 3:33 pm

Bunlara ne sayarsam sayayım içimdeki nefreti kini atamam söyliyeceğim kelimeyi kirletir bunlar. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Hepsinin......
Devrmici_Deniz
Moderatör
Moderatör
Devrmici_Deniz

Kadın Mesaj Sayısı : 426
Meslek : Devrimci Öğrenci

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimeCuma Haz. 06, 2008 12:40 pm

Hepinize katılıyorum...
ruzgar-
Yardımcı Admin
Yardımcı Admin
ruzgar-

Kadın Mesaj Sayısı : 359

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimeCuma Haz. 06, 2008 9:38 pm

Deniz'lere işkence yapıldığı zaten herkesce bilinmekte. Bunları yapanlarda vicdan diye birşey yok. Deniz Gezmiş 55 dk. ipte kalıyor. Bu inanılır gibi değil.
-DEVRİMCİ-
Moderatör
Moderatör
-DEVRİMCİ-

Kadın Mesaj Sayısı : 541

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.   Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler. Icon_minitimeC.tesi Haz. 07, 2008 2:07 pm

ve yoldaşlar size birşey açıklamak istiyorum bi kanalda izledim deniz gezmişin boyyu uzun olduğu için 55 dk can çekişmiş yusuf ve hüseyinde 15 dk can çekişmiş

Deniz Gezmiş'e İdamda İşkence Etmişler.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-